Book et besøg

For at booke et besøg kan man skrive til en af vores skolekontakter. Vi har en skolekontakt for hver af de fire byer vi arbejder ud fra (København, Odense, Aalborg og Aarhus) og vi forslår at man skriver til den by ens skole ligger tættest på for at få aftalt om et besøg kan lykkedes.

Skolekontakt København: skolekontaktfff@gmail.com

Skolekontakt Odense: fff-odense-skolekontakt@imcc.dk

Skolekontakt Aalborg: fff-aalborg-skolekontakt@imcc.dk

Skolekontakt Aarhus: kontaktfff@gmail.com

Ting man skal være opmærksom på når man vil bestille et besøg:

  • Da vores undervisere er frivillige og bruger deres fritid på at undervise kan det til tider være svært at finde nok undervisere der kan samme dag. Derfor er det vigtigt at skolerne skriver flere potentielle dage de kan, så vi kan finde den dag, hvor vi kan få flest mulige undervisere ud.
  • Underviserne aflønnes ikke, men vi har en politik om, at det ikke skal koste vores undervisere noget at tage ud og undervise. Derfor beder vi skolerne dække transporten for underviserne samt frokost til underviserne.
  • Da vores undervisere ikke er professionelle inden for pædagogik, ser vi gerne at der er en lærer til stede mens undervisningen foregår således, at der er god ro og orden i klassen.
  • Ydermere er det relevant at skrive antallet af klasser der skal undervises og et ca. antal af elever.

 

Er man i tvivl om noget, så kontakt os endelig.